Δημοτικό Συμβούλιο (27/03/2024)

22 Μαρτίου, 2024 15:06

Καλείστε στην 8η τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, όπου σύμφωνα με το άρθρο 6 του ν.5056/2023, θα λάβει χώρα δια ζώσης, στην αίθουσατου Δημοτικού Συμβουλίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Μοσχάτου (Σολωμού & Κωνσταντινουπόλεως), στις 27 Μαρτίου 2024 ημέρα Τετάρτη με ώρα έναρξης 20:00 μ.μ, με τα εξής θέματα:

1. Λήψη απόφασης για τον ορισμό εκπροσώπων της Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής , στα επταμελή Σχολικά Συμβούλια.

2. Λήψη απόφασης που αφορά στην εξουσιοδότηση του Δημάρχου για έκδοση αποφάσεων σχετικές με παραχωρήσεις χώρου.

3. Έγκριση Απολογισμού οικονομικού έτους 2023 του Ν.Π.Δ.Δ με την επωνυμία: Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Μοσχάτου –Ταύρου, σύμφωνα και με την υπ΄αριθμ. 20/2024 απόφασης Β΄/βάθμιας Σχολικής Επιτροπής.

4. Συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής & Οριστικής παραλαβής του έργου : «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΤΩΝ ΣΦΑΓΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΑΥΡΟΥ» προϋπολογισμού 1.200.000,00€.

5. Συγκρότηση Επιτροπής Οριστικής Παραλαβής του έργου: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΑΡΚΟΥ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ ΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΕΡΤΟΠΙΚΟΥ ΠΟΛΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΜΕ ΗΠΙΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ, ΑΝΑΨΥΧΗΣ» προϋπολογισμού 800.000,00€.

1. Λήψη απόφασης για την έγκριση του 1ου Α.Π.Ε., του 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. & 1ης παράτασης του έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ Α’ ΟΡΟΦΟΥ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΕΥΓΕΝΙΚΟΥ ΤΗΣ Δ.Κ. ΤΑΥΡΟΥ ΣΕ Κ.Α.Π.Η».
  2. Λήψη απόφασης σχετικά με τη δημιουργία υποκαταστήματος (παραρτήματος) εντός του χώρου του πάρκου ενόπλων δυνάμεων για το «πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής».
  3. Λήψη απόφασης για χορήγηση υπό την αιγίδα του Δήμου Μοσχάτου- Ταύρου ημερίδας  με τίτλο: Διαχείριση και ενσωμάτωση της ετερότητας στη σχολική κοινότητα.
  4. Λήψη απόφασης α) για την συμμετοχή του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου στο Δίκτυο Δήμων για την πολιτική προστασία, την ανθεκτικότητα και την αειφορία με διακριτικό τίτλο «ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΩΝ ΠΟΛΕΩΝ», β) την έγκριση του καταστατικού σύστασης του Δικτύου Πόλεων με την επωνυμία «ΔΙΚΤΥΟ ΠΟΛΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ THN ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ και γ) τον ορισμό εκπροσώπων του Δήμου στην γενική Συνέλευση του Δικτύου.
  5. Ενημέρωση και λήψη απόφασης που αφορά στην ιδρυτική διακήρυξη της «Αθηναϊκής Ενεργειακής Συμμαχίας»