Δημοτικό Συμβούλιο (08/09/2023)

4 Σεπτεμβρίου, 2023 15:07

Καλείστε στην 30η τακτική μεικτή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, όπου σύμφωνα με το άρθρο 11 του ν.5043/2023, θα λάβει χώρα με τηλεδιάσκεψη &  ταυτόχρονα δια ζώσης , στην αίθουσατου Δημοτικού Συμβουλίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Μοσχάτου (Σολωμού & Κωνσταντινουπόλεως), στις 8 Σεπτεμβρίου 2023 ημέρα Παρασκευή με ώρα έναρξης 18:00 μ.μ, με τα εξής θέματα:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί του αιτήματος του Εθνικού ΟΦΠΦ για χρήση του Δημοτικού Γηπέδου Μοσχάτου.
  2. Λήψη απόφασης  για την παροχή διευκολύνσεων στους ιδιοκτήτες ή αναδόχους ζώων που ανήκουν  σε ευαίσθητες και ευπαθείς κοινωνικές ομάδες καθώς και σε φιλοζωικές οργανώσεις μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα  και φιλοζωικά σωματεία.
  3. Λήψη απόφασης για την απόδοση εσόδων μέσω των Κεντρικών Αυτοτελών Πόρων μηνός Μαΐου του 2023 προς κάλυψη λειτουργικών αναγκών του Νομικού Προσώπου «Δημοτικός Οργανισμός Προσχολικής Αγωγής και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
  4. Τροποποίηση της υπ΄αριθμ. 229/2019 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, που αφορά στην αντικατάσταση μέλους της Επιτροπής άρσης κυκλοφορίας παλαιών αυτοκινήτων και τον χαρακτηρισμό αυτών ως εγκαταλελειμμένα».
  5. Τροποποίηση της υπ΄αριθμ. 237/2019 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, που αφορά στην αντικατάσταση μέλους της Επιτροπής άρσης κυκλοφορίας παλαιών αυτοκινήτων ιδιοκτησίας του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου».
  6. Λήψη Απόφασης για υποβολή πρότασης στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα  ΑΤΤΙΚΗ 2021-2027 για το έργο «ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ  ΔΗΜΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ-ΤΑΥΡΟΥ».
  7. Λήψη απόφασης για την τροποποίηση της υπ΄αριθμ. 11/2023 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου που αφορά στην αντικατάσταση μέλους της σχολικής μονάδας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Κοινότητας Ταύρου, για το Διοικητικό Συμβούλιο της Β/βάθμιας Σχολικής Επιτροπής Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου.
  8. Λήψη απόφασης επί της υπ΄αριθμ. πρωτ. 14456/2-8-2023 αίτησης του ΕΘΝΙΚΟΥ Ο.Φ.Π.Φ., που αφορά στην παραχώρηση χώρου του Κλειστού γυμναστηρίου Μοσχάτου (Καποδιστρίου & Ποσειδώνος), για το γυναικείο τμήμα Βόλεϊ  του ομίλου ΕΘΝΙΚΟΥ Ο.Φ.Π.Φ.
  9. Λήψη απόφασης για την επιχορήγηση σχολικών Επιτροπών για κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολικών τους μονάδων Γ΄ 2023, σύμφωνα και με  απόφαση   της ΔΕΠ.
  10. Λήψη απόφασης για την απόδοση εσόδων μέσω των Κεντρικών Αυτοτελών Πόρων μηνός Ιουνίου του 2023 προς κάλυψη λειτουργικών αναγκών του Νομικού Προσώπου «Δημοτικός Οργανισμός Προσχολικής Αγωγής και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.