Ανακατασκευή και αναβάθμιση 9 παιδικών χαρών στην Κοινότητα Ταύρου

6 Οκτωβρίου, 2020 13:49

Ανακατασκευή και αναβάθμιση 9 παιδικών χαρών στην Κοινότητα Ταύρου

Μήνυμα του Δημάρχου Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέα Ευθυμίου, για την ανακατασκευή και αναβάθμιση 9 παιδικών χαρών στην Κοινότητα Ταύρου:

“Αγαπητές συμπολίτισσες / Αγαπητοί συμπολίτες,

Οι παιδικές χαρές του Δήμου μας ανακατασκευάζονται, αναβαθμίζονται και υποδέχονται τους μικρούς μας φίλους πιο όμορφες, πιο μοντέρνες και, κυρίως, πιο ασφαλείς.

Η ριζική ανακατασκευή των παιδικών χαρών του Ταύρου και του Μοσχάτου, αποτελούσε μια βασική δέσμευσή του προγράμματός μας στις τελευταίες Δημοτικές Εκλογές.

Σήμερα, μόλις έναν χρόνο από την ανάληψη των καθηκόντων της νέας δημοτικής περιόδου 2019 – 2023, και παρά τις προφανείς δυσκολίες που προέκυψαν από την πρωτοφανή υγειονομική κρίση, παραδίδουμε σε χρήση 9 ανακατασκευασμένες παιδικές χαρές στον Ταύρο, οι οποίες βελτιώθηκαν ριζικά με πόρους που εξασφαλίσαμε ως Δημοτική Αρχή από το πρόγραμμα Φιλόδημος ΙΙ του Υπουργείου Εσωτερικών.

Οι παιδικές χαρές που ανακατασκευάστηκαν είναι οι εξής:

• Παιδική χαρά στην πλατεία Ι.Ν. Εσταυρωμένου
  • Παιδική χαρά στην οδό Ελευθερίου Βενιζέλου
  • Παιδική χαρά στην οδό Ήρας
  • Παιδική χαρά στην οδό Μακεδονίας
  • Παιδική χαρά στην οδό Νοταρά
  • Παιδική χαρά στην οδό Πλαστήρα
  • Παιδική χαρά στην οδό Αγ. Σοφίας
  • Δύο παιδικές χαρές στην οδό Αθηνάς

Προχωράμε στην ανακατασκευή των υπόλοιπων παιδικών χαρών σε Μοσχάτο και Ταύρο, για να έχουν τα μικρά παιδιά του Δήμου μας τους δικούς τους χώρους παιχνιδιού και ξεγνοιασιάς και οι γονείς να αισθάνονται ασφάλεια και σιγουριά.

Κρατάμε τον λόγο μας, υλοποιώντας τις δεσμεύσεις μας στους πολίτες κάθε ηλικίας. Συνεχίζουμε με όλες μας τις δυνάμεις την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των πολιτών, δίνοντας νέα πνοή στις γειτονιές μας, τιμώντας την εμπιστοσύνη των συμπολιτών μας”.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου

Ανδρέας Γ. Ευθυμίου