10 Απριλίου, 2023 14:36

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, συνοδευόμενος από τον Γενικό Γραμματέα του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου, Μανώλη Αντωνάκο, μετείχαν σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου, με πρωτοβουλία του Υπουργού Επικρατείας και Υποδομών-Μεταφορών, Γιώργου Γεραπετρίτη, με την παρουσία του  αναπληρωτή Υπουργού Εσωτερικών, Στέλιου Πέτσα και των Δημάρχων Αχαρνών και Διονύσου.

Αντικείμενο της σύσκεψης ήταν η ασφάλεια των πολιτών και των διερχόμενων οχημάτων στις γραμμές του Προαστιακού σε Δήμους της Αττικής, καθώς και η λειτουργική και αισθητική αναβάθμισή τους. Ο Υπουργός ζήτησε τις προτάσεις των Δημάρχων για τις άμεσες παρεμβάσεις που πρέπει να υλοποιηθούν και οι οποίες αφορούν  την ασφάλεια, τη λειτουργική και αισθητική αναβάθμιση του προαστιακού.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, κατά τη διάρκεια της συνάντησης, τόνισε την ανάγκη για άμεσες παρεμβάσεις που αφορούν κυρίως την ασφάλεια των διαβάσεων του προαστιακού στον Ταύρο, την απομάκρυνση των μεταλλικών ηχοπετασμάτων και την αντικατάστασή τους με καλαίσθητα υαλοπετάσματα, το φωτισμό των διαβάσεων και τον εκσυγχρονισμό τους. Αναφέρθηκε, επίσης, στην πάγια και διαχρονική θέση της Δημοτικής Αρχής και συνολικά του Δημοτικού Συμβουλίου για την υπογειοποίηση των γραμμών του προαστιακού στον Ταύρο.

Μετά το Πάσχα θα πραγματοποιηθεί δεύτερη συνάντηση, αφού μελετήσουν οι αρμόδιοι Υπουργοί τις προτάσεις των Δήμων, προκειμένου να καθοριστούν οι περαιτέρω εργασίες που πρέπει να γίνουν στην περιοχή του προαστιακού σε κάθε περιοχή.

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου