Συμμετοχικό σεμινάριο στο Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου σε συνεργασία με το Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής): Έμφυλη βία στην ΕΕ

8 Μαΐου, 2024 15:47

Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου και το Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής-ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής διοργανώνει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον συμμετοχικό εργαστήριο (participatory workshop) για τους πολίτες του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου. Το εργαστήριο θα διεξαχθεί στην αιθ. Δημοτικού Συμβουλίου, στον 2ο όροφο του Πολιτιστικού Κέντρου «Θεόδωρος Αγγελόπουλος», στο Μοσχάτο (Κωνσταντινουπόλεως και Σολωμού).

ΤΡΙΤΗ, 14 ΜΑΪΟΥ 2024, από τις 18.00-20.30: Έμφυλη Βία στην ΕΕ: Προβληματισμοί και Προτάσεις από το Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου. Ομιλήτριες στο σεμινάριο είναι  η Αντωνία Τσιριγώτη, ψυχολόγος και συνιδρύτρια στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο κατά της Βίας και η Σοφία Μπεκατώρου, ιστιοπλόος/αθλήτρια, Ν.Ο. Τζιτζιφιών Καλλιθέας/Ολυμπιονίκης. Συντονίστρια είναι η Χριστίνα Γαλανοπούλου, δημοσιογράφος με ειδίκευση σε θέματα φύλου.

Μέλη αθλητικών συλλόγων του Δήμου μας και πολίτες θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν για το ιδιαίτερα κρίσιμο θέμα της έμφυλης βίας στη χώρα μας και στην Ευρωπαϊκή Ένωση, να καταθέσουν απόψεις και προτάσεις, να ενημερωθούν και να συμβάλλουν στις προτάσεις για την αντιμετώπιση του θέματος.

Όσοι ενδιαφέρονται να δηλώσουν συμμετοχή στο συμμετοχικό εργαστήριο, μπορούν να το κάνουν συμπληρώνοντας της φόρμα συμμετοχής πατώντας στο παρακάτω λινκ: https://forms.gle/AQBDedJMJcPNphtm8