Στηρίζουμε με τη συμμετοχή μας το ΚΔΑΠ-ΜΕΑ για την απόκτηση ασφαλούς σχολικού οχήματος για παιδιά με ιδιαιτερότητες

8 Ιουνίου, 2023 14:31

Η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου λειτουργεί για 15 χρόνια, με επιτυχία, το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης παιδιών με αναπηρία (ΚΔΑΠ-ΜΕΑ).

Το κέντρο λειτουργεί σε ιδιόκτητο παραδοσιακό κτίριο του Δήμου, εξυπηρετώντας δεκάδες παιδιά του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου αλλά και άλλων Δήμων της Αττικής, προσφέροντας μεγάλη ανακούφιση σε δεκάδες οικογένειες, τη στιγμή που οι κρατικές δομές δεν επαρκούν.

Για τη μετακίνηση των παιδιών η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου μισθώνει μεταφορικό μέσο. Στην προσπάθεια μας για εξεύρεση ιδιόκτητου μεταφορικού μέσου, η Κοινωφελής Επιχείρηση συμμετέχει σε πρόσκληση της εταιρείας «ΤΕΧΑΝ Περιβαλλοντική Διαχείριση» η οποία στo πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης χρηματοδοτεί την απόκτηση του αυτοκινήτου.

Η πρόταση της Κοινωφελούς Επιχείρησης επιλέχθηκε στις επικρατέστερες, γεγονός που αποτελεί μεγάλη επιτυχία! Διαγωνίζεται μαζί με τους άλλους τελικούς υποψηφίους για χρηματοδότηση, όπως την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, την ΜΚΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ, τον Δήμο Αγ. Αναργύρων-Καματερού, το Ι.Π.Α.Π. «Η Θεοτόκος» και την Ιερά Μητρόπολη Ιωαννίνων.

Οι ιδέες που θα λάβουν τελικά τη χρηματοδότηση θα επιλεχθούν από ανοικτή ψηφοφορία του κοινού.

Λεπτομέρειες για τη διαδικασία μπορείτε να βρείτε στο https://csr2022-texan-envipco.recycling-center.gr/

Για την επιτυχή έκβαση του εγχειρήματος απαιτείται η συνδρομή όλων μας. Ενημερωνόμαστε τώρα για το διαγωνισμό! Όταν ξεκινήσει η ψηφοφορία θα σας ενημερώσουμε εκ νέου, προκειμένου να στηρίξουμε όλοι μας την προσπάθεια που γίνεται για την ασφαλή μετακίνηση των παιδιών με ιδιαιτερότητες.

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου