Σε 24ωρη επιφυλακή – ετοιμότητα για την κακοκαιρία οι υπηρεσίες του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου – Έκτακτη τηλεδιάσκεψη συγκάλεσε ο Ανδρέας Ευθυμίου

24 Ιανουαρίου, 2022 16:05

Έκτακτη τηλεδιάσκεψη συγκάλεσε ο Ανδρέας Ευθυμίου

Σε πλήρη ετοιμότητα βρίσκονται οι υπηρεσίες του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τις έκτακτες ανάγκες που προκύπτουν από το δριμύ ψύχος και την χιονόπτωση.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, συγκάλεσε έκτακτη τηλεδιάσκεψη, με τη συμμετοχή των Αντιδημάρχων, του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου, των Προέδρων των δύο Κοινοτήτων, Μοσχάτου και Ταύρου, των Προέδρων των Νομικών Προσώπων του Δήμου, υπηρεσιακών στελεχών, εκπροσώπων των Συλλόγων Εργαζομένων και του Γενικού Γραμματέα του Δήμου για τον συντονισμό των ενεργειών των υπηρεσιών. Η σημερινή τηλεδιάσκεψη αποτελεί συνέχεια των ενεργειών που είχαν εγκαίρως προηγηθεί από την Παρασκευή 21 Ιανουαρίου.

Με απόφασή του, ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, έθεσε σε 24ωρη επιφυλακή τις υπηρεσίες του Δήμου, μέχρι τη λήξη των καιρικών φαινομένων.

Η Διεύθυνση Περιβάλλοντος, η Διεύθυνση Πρασίνου, η Υπηρεσία Πολιτικής Προστασίας, οι Τεχνικές Υπηρεσίες, οι Κοινωνικές Υπηρεσίες, και η Διεύθυνση Διοίκησης προβαίνουν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την εξυπηρέτηση των πολιτών.

Ο Δήμος με τις υπηρεσίες του εργάζεται πυρετωδώς ώστε να μην κλείσει κανένας δρόμος στην πόλη. Υπάρχει πλήρης επάρκεια σε αλάτι, ενώ σε επιφυλακή βρίσκονται μηχανήματα (φορτωτές και bobcat), προκειμένου να αποχιονίσουν το δίκτυο των δρόμων, εάν προκύψει ανάγκη.

Από το περασμένο Σάββατο 22 Ιανουαρίου, λειτουργούν θερμαινόμενοι χώροι για την προστασία των ευπαθών κοινωνικών ομάδων από το ψύχος. Με απόφαση του Δημάρχου, παρατείνεται σε συνεχές (24ωρο) το ωράριο λειτουργίας των θερμαινόμενων χώρων. Οι χώροι που λειτουργούν είναι οι εξής:

•  Πολιτιστικό Κέντρο Μοσχάτου (Κωνσταντινουπόλεως & Σολωμού, 24ωρη λειτουργία

•  π. Δημαρχείο Ταύρου (Πειραιώς & Επταλόφου), 24ωρη λειτουργία

Οι θερμαινόμενοι χώροι θα λειτουργούν έως την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου.

Σχετικά με την προστασία των αδέσποτων ζώων, ύστερα από έκτακτη τηλεδιάσκεψη της πενταμελούς Επιτροπής για την Παρακολούθηση του Προγράμματος Αδέσποτων Ζώων, αποφασίστηκε να βρίσκονται σε ετοιμότητα δύο οχήματα σε περίπτωση επείγουσας μεταφοράς, και τροφές για τους συνδημότες μας που σιτίζουν. Επίσης στα φιλοζωικά σωματεία της πόλης συλλέγονται κουβέρτες, μοκέτες και λοιπά προϊόντα που μπορούν να κρατήσουν ζεστά τα αδέσποτα.

Επίσης, ενημερώνουμε ότι με απόφαση του Υπουργείου Εσωτερικών, τα Κ.Ε.Π. διέκοψαν τη λειτουργία τους.

Τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης:

• Δημαρχείο Μοσχάτου, 21320 19600
  • π. Δημαρχείο Ταύρου, 21320 36281
  • Θανάσης Ντερέκας, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, 6944 553707
  • Δημήτρης Ζώταλης, Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας, 6986 536944
  • Γιώργος Φελλάς, Αντιδήμαρχος Πρασίνου & Επίβλεψης Αδέσποτων Ζώων, 6977 211652
  • Κατερίνα Καρύδη, Αντιδήμαρχος Κοινωνικών Υπηρεσιών, 6944 871703
  • Δημοτικό γκαράζ οχημάτων, 210 4821086
  • Φιλοζωική Δράση Εθελοντών Μοσχάτου-Ταύρου, 6948 416598, 6972 214239
  • Αδέσποτες Φωνές – Stray Voices Μοσχάτου Ταύρου, 6995 621381, 6974 891010, 6944 353203
  • Αδέσποτοι Εθελοντές Μοσχάτου-Ρέντη και Όμορων Δήμων, 6979 005842

Γραφείο Τύπου Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου