Ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου Μοσχάτου-Ταύρου εν όψει του Τακτικού Συνεδρίου της ΚΕΔΕ

21 Νοεμβρίου, 2022 11:11

Ενόψει του Τακτικού Συνεδρίου της ΚΕΔΕ το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου εξέδωσε το παρακάτω ψήφισμα:

1. Διεκδικούμε μία ισχυρή θεσμικά αυτοδιοίκηση, με οικονομική αυτοδυναμία και ισχυρό ρόλο στην τοπική ανάπτυξη.
  2. Η εκλογή των Δημοτικών Αρχών πρέπει να γίνεται όταν ο πλειοψηφών συνδυασμός λαμβάνει το 50% συν 1 ψήφους και όχι με το 43% που έχει θεσμοθετηθεί.
  3. Να επανέλθουν στο Δημοτικό Συμβούλιο οι αρμοδιότητες που έχουν μεταβιβαστεί στην Οικονομική Επιτροπή.
  4. Να επανέλθει η εκλογή  Κοινοτικών Συμβουλίων στους Δήμους της  Περιφέρειας Αττικής, προκειμένου να υπάρχει ουσιαστική και συνολική κάλυψη των θεμάτων που αφορούν τις κοινότητες, καθώς και ευρεία εκπροσώπησή τους στα κοινά της πόλης. Παράλληλα, να αναβαθμιστεί ο ρόλος των κοινοτήτων με ουσιαστικές αρμοδιότητες θεσμικά κατοχυρωμένες.
  5. Ο αριθμός των υποψηφίων Δημοτικών και Τοπικών Συμβούλων να είναι ίσος με τον αριθμό των εδρών με δυνατότητα προσαύξησης έως 100% και όχι κατά 150% που έχει θεσπιστεί.
  6. Είμαστε υπέρ της διατήρησης του αριθμού των εδρών των Δημοτικών Συμβουλίων όπως ισχύει σήμερα, προκειμένου να μην περιοριστεί η συμμετοχή περισσότερων εκπροσώπων των δημοτών στη λειτουργία του Δήμου κάθε περιοχής, με τη διατήρηση αντιπροσωπευτικής εκπροσώπησης των Δημοτικών Ενοτήτων. Εν προκειμένω, σχετικά με τον Δήμο μας, να διατηρηθεί ο αριθμός των 33 Συμβούλων κι όχι 29 όπως προβλέπεται.
  7. Διεκδικούμε την αύξηση των πόρων λόγω της υποχρηματοδότησης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
  8. Αγωνιζόμαστε για τη διαμόρφωση ενός θεσμικού πλαισίου αυτοδυναμίας των ΟΤΑ, με την απόδοση των θεσμοθετημένων πόρων από το κράτος και τη συμμετοχή των Δήμων στη διαμόρφωση των χρηματοδοτικών προγραμμάτων και εργαλείων. Ζητάμε ειδική επιχορήγηση για το 2023 προκειμένου να καλυφθούν οι αυξημένες δαπάνες στα καύσιμα για την κίνηση, τη θέρμανση και την ηλεκτροδότηση των δημοτικών και σχολικών κτιρίων καθώς και για τις υπόλοιπες ανάγκες των σχολικών μας μονάδων.
  9. Τασσόμαστε υπέρ της εδραίωσης της διοικητικής αυτοτέλειας της αυτοδιοίκησης αλλά και των συνεργειών με την κεντρική κυβέρνηση για την αύξηση των εργαλείων κοινωνικής προσφοράς και υγειονομικής πρωτοβάθμιας κάλυψης του πληθυσμού.
  10. Ζητάμε την άμεση στελέχωση των Δήμων με μόνιμο προσωπικό αυξημένων προσόντων.
  11. Η κινητικότητα των υπαλλήλων των Δήμων να γίνεται μόνο με τη σύμφωνη γνώμη των Δημάρχων.