Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής στα τμήματα μάθησης του Κέντρου Διά Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ.) Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου

9 Σεπτεμβρίου, 2021 9:48

Ενημερώνουμε κάθε ενδιαφερόμενο/η ότι ο Δήμος Μοσχάτου – Ταύρου , το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (διά της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης) και το Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης συνεχίζουν επιτυχώς τη λειτουργία του Κ.Δ.Β.Μ. του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου  στο οποίο θα υλοποιηθούν προγράμματα Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων με εκπαιδευτικές δράσεις Εθνικής και Τοπικής Εμβέλειας.

Στο Κ.Δ.Β.Μ. του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου  μπορούν να δημιουργηθούν τμήματα, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί:

Α/ΑΤΙΤΛΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝΔΙΑΡΚΕΙΑ  ΣΕ ΩΡΕΣΤΡΟΠΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ
ΤΗΛΕ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΔΙΑ ΖΩΣΗΣ
1Καινοτομία – Επιχειρηματικότητα -Διοίκηση Επιχειρήσεων25
2Ηλεκτρονική επιχειρηματικότητα – e-επιχειρείν25
3Διαμόρφωση και διακόσμηση εσωτερικών χώρων25
4Δημιουργία Ιστοσελίδας50
5Βασικά Αγγλικά Α150
6Βασικά Γαλλικά Α150
7Βασικά Γερμανικά Α150
8Βασικά Ιταλικά Α150
9Βασικά Αγγλικά Α250
10Βασικά Γαλλικά    Α250
11Βασικά Γερμανικά Α250
12Βασικά Ιταλικά Α250
13Γαλλικά για τον τουρισμό (Α1-Α2 )25
14Ισπανικά για τον τουρισμό (Α1-Α2)25
15Διαχείριση διαπροσωπικών σχέσεων25
16Ιστορία της Τέχνης25
17Κινηματογράφος25
18Αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των παιδιών σε άτυπα περιβάλλοντα μάθησης25
19Συμβουλευτική σε εξειδικευμένα θέματα (σχολικός εκφοβισμός, διαδίκτυο, πρόληψη εξαρτήσεων, διατροφή, κ.λπ)25
20Εξαρτήσεις και πρόληψη15
21Ανακύκλωση και κομποστοποίηση25

Σε περιπτώσεις αναστολής της δια ζώσης εκπαίδευσης λόγω περιοριστικών μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας covid-19, τα τμήματα μάθησης θα υλοποιούνται μόνο μέσω τηλε-εκπαίδευσης (εξ αποστάσεως παρακολούθηση).

Τα προσφερόμενα προγράμματα μπορούν να παρακολουθήσουν ενήλικες ανεξαρτήτως χώρας καταγωγής, ηλικίας και μόρφωσης, καθώς και μέλη ευάλωτων κοινωνικά ομάδων. Για την ένταξη των ενδιαφερομένων στα τμήματα απαιτείται η συμπλήρωση σχετικής αίτησης με επίδειξη του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου του υποψήφιου.

Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»

Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής απευθυνθείτε στο Κέντρο Δια Βίου Μάθησης:

Από Δευτέρα –Τετάρτη-Παρασκευή (9.00 ως 14.00)

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ
Τηλ. : 6936566873
Ταχ. Διεύθυνση:    Πλατεία ΗΣΑΠ, Μοσχάτο.
Υπεύθυνος:Π.Χαλκίδης

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΑΥΡΟΥ