Δωρεάν κλινική εξέταση μαστού για γυναίκες ωφελούμενες των Κοινωνικών Υπηρεσιών

14 Οκτωβρίου, 2020 12:52

Δωρεάν κλινική εξέταση μαστού για γυναίκες ωφελούμενες των Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου

Η  Kοινωνική  Υπηρεσία και το Κέντρο Κοινότητας του  Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου σε συνεργασία με την Πανελλήνια εταιρεία πρόληψης για τον καρκίνο «ΣΤΟΧΟΣ – ΠΡΟΛΗΨH» διοργάνωσαν την Τρίτη 13/10/2020 δωρεάν κλινική εξέταση μαστού για γυναίκες του Δήμου μας  που ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες.

Η  εξέταση  των γυναικών με κεντρικό σύνθημα «Μπράβο που κάνεις πρόληψη», πραγματοποιήθηκε στο Ιατρείο του Κλειστού Γυμναστηρίου Μοσχάτου ενώ διανεμήθηκε ενημερωτικό υλικό για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού αλλά και την πρόληψη του καρκίνου του προστάτη. Κατά τη διάρκεια της δράσης τηρήθηκαν  όλα τα απαραίτητα υγειονομικά πρωτόκολλα του Ε.Ο.Δ.Υ. για τη νόσο COVID-19.

Στη δράση παρευρέθησαν η πρόεδρος της Πανελλήνιας Εταιρείας Πρόληψης για τον καρκίνο «ΣΤΟΧΟΣ-ΠΡΟΛΗΨΗ» κα Μαριλένα Στρατοπούλου – Κιτσοπάνου και η Αντιδήμαρχος Μοσχάτου – Ταύρου κα Βασιλική Καραβία.

Ευχαριστούμε θερμά για την συμβολή τους στην υλοποίηση της δράσης την κα Μαριλένα Στρατοπούλου–Κιτσοπάνου πρόεδρο της «ΣΤΟΧΟΣ-ΠΡΟΛΗΨΗ», την κα Καραγκίτσου Θεοδώρα, μαιευτήρα-γυναικολόγο, τον δρ Αλέξιο Παπαζώτο μαιευτήρα-χειρουργό γυναικολόγο και την κα Αριάδνη Λαμπρινού νοσηλεύτρια – εθελόντρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

Από το Γραφείο Τύπου Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου