«Οι Δίκαιοι» του Αλμπέρ Καμύ στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου με ελεύθερη είσοδο

27 Απριλίου, 2023 11:59

Aπό την θεατρική ομάδα «Σαιξπυρηνικοί» στις 28 και 29 Απριλίου 2023

Την Παρασκευή στις 28 και το Σάββατο στις 29 Απριλίου, στις 21.00, η θεατρική ομάδα «Σαιξπυρηνικοί» θα παρουσιάσουν το θεατρικό έργο «οι Δίκαιοι». Πρόκειται για το πολιτικό δράμα του Αλμπέρ Καμύ, το οποίο μας μεταφέρει στη Ρωσία του 1905 αναδεικνύοντας όλα τα επίπεδα σκέψης και στοχασμού πέντε μελών μιας τρομοκρατικής οργάνωσης.

Οι θεατές θα ανακαλύψουν μαζί με τους συντελεστές της παράστασης τις πτυχές μιας ηθικής φιλοσοφίας που θα βρει υποστηρικτές σε όλη την προέκταση: από το ένα άκρο μέχρι το άλλο. Και το παράξενο; Όλοι θα έχουν δίκιο. Και όλοι άδικο.

«Δεν είμαστε για τούτον τον κόσμο, είμαστε Δίκαιοι. Υπάρχει κάποια ζεστασιά που δεν είναι για εμάς».

Παίζουν οι: Δημήτρης Βασσάλος, Ζέτα Κοροβέση, Πέτρος Μπότος, Φοίβος Νικηταράς, Χρύσα Αλεξιά, Αριστένια Αντωνοπούλου, Θεοδώρα Μπούσουλα, Παύλος Καραγρηγόρης, Αλέξανδρος Τάγκαλος, Βασίλης Γεωργόπουλος, Στέλιος Παπαδόπουλος.

Σκηνοθεσία: Ανδριάνα Σιλιντζίρη (και όλοι οι παραπάνω). Μουσική: Αντώνης Μπάγιος.

Γραφείο Τύπου Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου