Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου σε συνεργασία με την locus athens/TAVROS τοποθετεί την Τετάρτη 7 Ιουνίου τιμητική πλάκα ως φόρο τιμής στην Αθηνά Χατζηεσμέρ

6 Ιουνίου, 2023 12:15

Μετά από εισήγηση του Δημάρχου Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέα Ευθυμίου και με την ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου και η αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία locus athens/ TAVROS θα τοποθετήσουν τιμητική μαρμάρινη πλάκα, ως φόρο τιμής, στην Αθηνά Χατζηεσμέρ και στις 35 γυναίκες της περιοχής που έχασαν την ζωή τους στη Γερμανική  κατοχή.

Πιο συγκεκριμένα η ερευνήτρια και καλλιτέχνιδα Έυα Γιαννακοπούλου, μετά από έρευνα που αφορούσε γυναίκες του Ταύρου στη Γερμανική  κατοχή, ετοίμασε μια καλλιτεχνική δράση με τίτλο «Αθηνούλα» αποτίνοντας φόρο τιμής στην Αθηνά Χατζηεσμέρ που στα δεκαεπτά της χρόνια αντιμετώπισε θαρραλέα το απόσπασμα και εκτελέσθηκε στις 5/9/1944.

Η δράση θα πραγματοποιηθεί στην πλ. Ατταλείας, την Τετάρτη, 7 Ιουνίου στις 8 μ.μ. και θα τοποθετηθεί η μόνιμη τιμητική πλάκα σχεδιασμένη από την καλλιτέχνιδα με τα ονόματα των 35 γυναικών που έχασαν την ζωή τους. Το έργο «Αθηνούλα» είναι μέρος του εικαστικού πρότζεκτ “Revolution is not a one time event” για το οποίο διακρίθηκε η καλλιτέχνιδα με το Διεθνές βραβείο Outset Impact Grant.

Η πηγή πληροφοριών προέρχεται από το βιβλίο «Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΤΑΥΡΙΩΤΩΝ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ 1940-45», κεφ.16  «ΟΙ ΤΑΥΡΙΩΤΙΣΣΕΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ» του τ. Δημάρχου και νυν Δημοτικού Συμβούλου κ. Δ. Σούτου, έκδοση: «Λόγος και Αντίλογος».

Κατά τη διάρκεια της δράσης η μουσικός-ερμηνεύτρια,  Αναστασία Χατζηπαύλου θα ερμηνεύσει τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη.

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου