Μέτρα πρόληψης από τον Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου κατά τη διάρκεια των υψηλών θερμοκρασιών

14 Ιουλίου, 2023 12:32

Μέτρα πρόληψης έχει λάβει ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου για την προστασία των πολιτών του κατά τη διάρκεια του καύσωνα και της επικράτησης των υψηλών θερμοκρασιών.

Ειδικότερα για την προστασία των πολιτών ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου διαθέτει τους εξής κλιματιζόμενους χώρους:

• Δημαρχείο Μοσχάτου (Κοραή 36), ώρες 8:00 – 22:00, Τηλ.  Επικοινωνίας 2132019600
  • π. Δημαρχείο Ταύρου (Πειραιώς & Επταλόφου), ώρες 8:00 – 22:00, Τηλ.  Επικοινωνίας 2132036272

Για την προστασία των αστέγων, η Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου έχει επισκεφτεί όλους τους αστέγους, τους έχει ενημερώσει για τους χώρους στους οποίους μπορούν να προσέλθουν, ενώ τους προμηθεύει με νερό και χυμούς.

Ιδιαίτερη μέριμνα όμως έχει δοθεί και για τα αδέσποτα που βρίσκονται στο Δήμο μας. Εκτός από τις μόνιμες ποτίστρες, ο Δήμος έχει τοποθετήσει σε 40 σημεία του Μοσχάτου και του Ταύρου δοχεία για τα αδέσποτα όπου υπάρχει πόσιμο νερό. Παρακαλούνται οι πολίτες, σε περίπτωση που το δοχείο δεν έχει επαρκή ποσότητα νερού, να συνδράμουν στην προσπάθεια που γίνεται για την προστασία των αδέσποτων από τις καιρικές συνθήκες, γεμίζοντας το δοχείο με καθαρό νερό.

Οι Υπηρεσίες του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου έχουν τεθεί σε επιφυλακή κατά τη διάρκεια επικράτησης των υψηλών θερμοκρασιών. Οι πολίτες, εκτός από τα τηλέφωνα των δύο δημαρχείων, μπορούν να έρθουν σε επικοινωνία αν χρειαστεί ανάγκη  με τους Αντιδημάρχους:

• ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΡΥΔΗ,  τηλ: 6944871703,
  • ΔΗΜΗΤΡΗ ΖΩΤΑΛΗ, τηλ: 6986536944

Συνιστάμε στους συμπολίτες μας να ακολουθούν τις οδηγίες της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας www.civilprotection.gr, να παραμένουν σε χώρους δροσερούς και σκιερούς με κλιματισμό, να αποφεύγουν τη βαριά σωματική εργασία και την ηλιοθεραπεία, να φορούν καπέλο, γυαλιά ηλίου και ρούχα που επιτρέπουν στο δέρμα να παίρνει αέρα, να καταναλώνουν άφθονα υγρά και ελαφρά γεύματα. Τέλος, ιδιαίτερη προσοχή δίνουμε στα μωρά, στα μικρά παιδιά, στους ηλικιωμένους και στις ευπαθείς ομάδες.

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου