Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την αρτηριακή υπέρταση που διοργάνωσε ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου

6 Ιουνίου, 2022 14:54

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την αρτηριακή υπέρταση που διοργάνωσε ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου

Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Υπέρτασης στο πλαίσιο των  προγραμμάτων για την πρόληψη και προαγωγή υγείας υλοποίησε δωρεάν μετρήσεις αρτηριακής πίεσης από εξειδικευμένους επιστήμονες της Εταιρείας,  με στόχο την πρόληψη την ενημέρωση, και την ευαισθητοποίηση και των δημοτών-κατοίκων για την Αρτηριακή Υπέρταση.

Η Ελληνική Εταιρεία Υπέρτασης πραγματοποιεί Εκστρατεία Ενημέρωσης του κοινού για την Αρτηριακή Υπέρταση στα πλαίσια του παγκόσμιου προγράμματος ΜΜΜ (Μάιος Μήνας Μέτρησης) της Διεθνούς Εταιρείας Υπέρτασης, με δωρεάν μετρήσεις της αρτηριακής πίεσης σε κοινό, σε όλη την Ελλάδα.  Στόχος της δράσης είναι η ευαισθητοποίηση του γενικού πληθυσμού στη σημασία της υπέρτασης, ενός από τα μεγαλύτερα προβλήματα της δημόσιας υγείας και  κύριου τροποποιήσιμου παράγοντα κινδύνου για καρδιαγγειακά επεισόδια.

Εξειδικευμένοι ιατροί της Ελληνικής Εταιρείας Υπέρτασης υλοποίησαν μετρήσεις αρτηριακής πίεσης σε 130 δημότες-κατοίκους και παρείχαν εξατομικευμένη συμβουλευτική καθώς επίσης ενημερωτικό υλικό σχετικό με τη δράση.

Κατά την υλοποίηση του προγράμματος τηρήθηκε το απαραίτητο πρωτόκολλο της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19.