22 Ιουνίου, 2023 9:46

Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Υπέρτασης στο πλαίσιο του παγκόσμιου προγράμματος ΜΜΜ (Μάιος Μήνας Μέτρησης) της Διεθνούς Εταιρείας Υπέρτασης (International Society of Hypertension),  υλοποίησε δωρεάν μετρήσεις αρτηριακής πίεσης από εξειδικευμένους επιστήμονες της Εταιρείας. Στόχος της δράσης ήταν  η πρόληψη,  ενημέρωση, και  ευαισθητοποίηση  των δημοτών-κατοίκων για την Αρτηριακή Υπέρταση και την έγκαιρη διάγνωση και αντιμετώπισή της.

Με κεντρικό μήνυμα: «Μήπως έχεις υπέρταση;  Μέτρησε την πίεσή σου» εξειδικευμένοι ιατροί της Ελληνικής Εταιρείας Υπέρτασης υλοποίησαν μετρήσεις αρτηριακής πίεσης σε 162 άτομα και παρείχαν εξατομικευμένη συμβουλευτική και ενημερωτικό υλικό σχετικό με το θέμα.

Η δράση υλοποιήθηκε την Τρίτη 6 Ιουνίου  2023, στην πλατεία Ταξιάρχη Παπαντώνη στη Δημοτική κοινότητα Μοσχάτου  και την  Τρίτη 13 Ιουνίου  στην πλατεία Μακεδονίας  στη Δημοτική κοινότητα Ταύρου, από τις 9.00 ως τις 15.00.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου – Ταύρου Ανδρέας Γ. Ευθυμίου, δήλωσε σχετικά: «Ευχαριστούμε την Ελληνική Εταιρεία Υπέρτασης και τους ιατρούς της που εργάστηκαν για αυτή τη δράση προς όφελος των συμπολιτών μας υπενθυμίζοντας για μια ακόμα φορά  την αξία της πρόληψης και του προσυμπτωματικού ελέγχου. Ο Δήμος μας και οι Κοινωνικές του Υπηρεσίες είναι πάντοτε δίπλα στον άνθρωπο και τις ανάγκες του με κάθε τρόπο».