Με άρωμα παράδοσης η Τσικνοπέμπτη στο Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου – Συνεχίζονται οι εκδηλώσεις του Καρναβαλιού με παιδικό πάρτι, την μεγάλη Καρναβαλική παρέλαση και τη νεανική συναυλία

8 Μαρτίου, 2024 11:48

Η Τσικνοπέμπτη είχε άρωμα παράδοσης στο Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου αφού οι πλατείες του Δήμου πλημμύρισαν με καρναβαλιστές αλλά και παραδοσιακή μουσική και χορό. Στην πλατεία Ταξιάρχη Παπαντώνη στο Μοσχάτο με τη συμμετοχή του Ομίλου Ελληνικών χορών, απολαύσαμε μουσικοχορευτικά αποκριάτικα δρώμενα και έθιμα, ενώ στην αίθ. 7 των π. Σφαγείων στον Ταύρο, το γλέντι «άναψε» με παραδοσιακή μουσική και τη συμμετοχή του τμήματος παραδοσιακών χορών «Ταυρίωνες».

Οι αποκριάτικες εκδηλώσεις στο Δήμο συνεχίζονται με το καταπληκτικό πάρτι για τα παιδιά των δημοτικών σχολείων που θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου στις 18.00 το απόγευμα στην αιθ. 7 των πρ. Σφαγείων στον Ταύρο (Πειραιώς και Επταλόφου). Ένα πάρτι με πολλές εκπλήξεις και καλλιτεχνικά δρώμενα που έχουν σχεδιαστεί για τα παιδιά και φυσικά τους συνοδούς τους.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου Ανδρέας Ευθυμίου, δήλωσε σχετικά: «Η πόλη μας ξέρει να γιορτάζει και να χαίρεται το διάστημα της αποκριάς. Οι χορευτικοί μας Όμιλοι στόλισαν παραδοσιακά τη γιορτή της Τσικνοπέμπτης συμβάλλοντας ιδιαίτερα στο κλίμα της παράδοσης της ημέρας. Η πόλη μας στολισμένη ετοιμάζεται για την μεγάλη παρέλαση του Καρναβαλιού όπου χιλιάδες μεταμφιεσμένοι ετοιμάζονται για άλλη μία χρονιά πυρετωδώς να προσφέρουν  εκπληκτικό θέαμα  γεμάτο πρωτότυπες αλλά και ευρηματικές μεταμφιέσεις για τους χιλιάδες επισκέπτες που θα επιλέξουν την Κυριακή να διασκεδάσουν μαζί μας. Σας περιμένουμε όλους την Κυριακή 10 Μαρτίου, στις 14.30 το μεσημέρι στη Λεωφόρο Μακρυγιάννη στο Μοσχάτο στην μεγάλη μας παρέλαση και στη συνέχεια στην νεανική συναυλία με τη Lila και τους Kings!»

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου

ΜΕΓΑΛΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΤΩΝ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ 2024: