Δράσεις με θέμα την ενδυνάμωση των γυναικών την Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2024, στο Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου

6 Μαρτίου, 2024 14:45

Η 8η Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα των Γυναικών, αποτελεί ημέρα ορόσημο για τους αγώνες των γυναικών σε όλο τον κόσμο.

Για τους σκοπούς της ημέρας αυτής και τη διάδοση των ιδεών που αποσκοπεί,  η Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας & Αλληλεγγύης  του Δήμου μας διοργανώνει την Παρασκευή 8/3 τις εξής δράσεις, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων 7, Πειραιώς και Επταλόφου στον Ταύρο:

16:00-17:30

Ενημέρωση – ευαισθητοποίηση γυναικών και βιωματικά εργαστήρια  με θέμα την ισότητα των φύλων και τη γυναικεία ενδυνάμωση από το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας και της Διεύθυνσης Κοινωνικής Μέριμνας & Αλληλεγγύης Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου.

Για δηλώσεις συμμετοχής στα βιωματικά εργαστήρια παρακαλούμε  επικοινωνήστε στα τηλέφωνα 210 9422927, 210 3426414

17:30 -18:00

Αφήγηση παραμυθιού για ενήλικες με θέμα τη δύναμη της γυναίκας   από την αφηγήτρια παραμυθιού κα Σέβη Οικονόμου.

18:00 -18:30

Παρουσίαση μουσικών κομματιών αφιερωμένων στη γυναίκα  από τη χορωδία του ΚΑΠΗ Ταύρου.

Παράλληλα στον ίδιο χώρο  θα εκτεθούν καλλιτεχνικά έργα των μαθητών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Μοσχάτου και του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ταύρου που δημιουργήθηκαν με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Γυναίκας.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, δήλωσε: «Τιμούμε την παγκόσμια ημέρα των γυναικών με δράσεις για την ισότητα και τη γυναικεία ενδυνάμωση και προσκαλούμε τους συμπολίτες μας να δηλώσουν συμμετοχή στο βιωματικό εργαστήρι που έχει οργανώσει το επιστημονικό μας προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας και η Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας και Αλληλεγγύης του Δήμου μας. Όλοι μαζί εναντιωνόμαστε στις διακρίσεις και στις ανισότητες εις βάρος των γυναικών. Όλοι ενημερωνόμαστε, διεκδικούμε και αγωνιζόμαστε  για ισότητα και δικαιοσύνη. Κάθε ένας από εμάς μπορεί να προωθήσει την αλληλεγγύη και τον σεβασμό προς τις γυναίκες, δημιουργώντας έναν κόσμο όπου η ισότητα είναι πραγματικότητα για όλους.»

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου