Αποκριάτικες εκδηλώσεις livestreaming και το ανεπανάληπτο Κυνήγι του Χαμένου Θησαυρού

12 Μαρτίου, 2021 14:06

Την Κυριακή και την Καθαρά Δευτέρα πραγματοποιούνται τρεις εκδηλώσεις του Δήμου Μοσχάτου- Ταύρου και της Περιφέρειας Αττικής.  Πιο συγκεκριμένα:

• Κυριακή 14 Μαρτίου 9μ.μ. συναυλία με του «Κόζα Μόστρα» ένα μουσικό συγκρότημα που  συνδυάζει τις σκα, πανκ και ροκ μουσική μαζί με το στυλ της Βαλκανικής λαϊκής μουσικής, όπως το ρεμπέτικο. Εκδήλωση της Περιφέρειας Αττικής.
  • Καθαρά Δευτέρα 15 Μαρτίου 1 μ.μ. εκδήλωση με παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια από όλη την Ελλάδα με ορχήστρα και τον Όμιλο Ελληνικών Χορών του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Μοσχάτου- Ταύρου υπό τη διεύθυνση του Δημήτρη Δανιηλίδη.
  • Καθαρά Δευτέρα 15 Μαρτίου 4 μ.μ. αποκριάτικη συναυλία. Συμμετέχουν: Γιώργος Κωτσίνης, Αρετή Κετιμέ, Γιώτα Γρίβα, Πάνο Αγγελακόπουλο και Θωμά Κωνσταντίνου. Επίσης, Θέατρο σκιών με τον Άθω Δανέλη. Εκδήλωση της Περιφέρειας Αττικής.

«Τρέχουμε on line» σε όλη την Ελλάδα

«Τρέχουμε on line», είναι το σύνθημα του φετινού Κυνηγιού του Χαμένου Θησαυρού του Δήμου μας που ολοκληρώνεται την Κυριακή με μεγάλη επιτυχία καθώς συμμετέχουν 89 ομάδες με 710 συμμετέχοντες  Πιο συγκεκριμένα συμμετέχουν νέοι όλων των ηλικιών (από 13 έως και 53 ετών) από πολλές περιοχές  από όλη την Ελλάδα. Πιο συγκεκριμένα, εκτός των ομάδων από το Δήμο μας, συμμετέχουν ομάδες από την Πάτρα, τη Λαμία, το Βόλο, την Κομοτηνή, την Σαντορίνη και ομάδες της Αττικής όπως  Πειραιάς, Περιστέρι, Ν. Σμύρνη Καισαριανή, Ρέντης- Νίκαια και Ηλιούπολη.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου- Ταύρου κ. Ανδρέας Ευθυμίου δήλωσε:

«Παρά την πανδημία, δεν ξεχνάμε και τα πατροπαράδοτα ήθη και έθιμα της χώρας μας. Για το λόγο αυτό σας καλούμε να απολαύσετε στιγμές χαράς με τις τρεις εκδηλώσεις που θα παρουσιασθούν την Κυριακή και την Κ. Δευτέρα.

Θα ήθελα να συγχαρώ την επιτροπή του Κυνηγιού του Χαμένου Θησαυρού γιατί κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ένα ψηφιακό Κυνήγι με πολύ μεγάλη συμμετοχή σε ένα σαφάρι με  υποθέσεις μυστηρίου, γρίφους, ραδιοφωνικές εκπομπές  για την ιστορία της πόλης αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά ότι αποτελούν την πρωτοπορία του Καρναβαλιού μας.

Εύχομαι του χρόνου με το καλό να είμαστε όλοι μαζί, ώστε να διοργανώσουμε ένα Καρναβάλι που θα αφήσει εποχή και θα είναι το καλύτερο των 31 χρόνων διοργάνωσης.

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ σε όλους τους συμπολίτες

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου