Απάντηση του Δημάρχου Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέα Ευθυμίου, στο έγγραφο του Υπ. Εσωτερικών για την επίσπευση έργων Φαληρικού Όρμου – Παραλίας Μοσχάτου

14 Δεκεμβρίου, 2022 11:57

Απαντώντας στο έγγραφο με αρ. πρωτοκόλλου 81744/5-12-2022 του Υπ. Εσωτερικών με θέμα «Επίσπευση έργων Φαληρικού Όρμου – Παραλίας Μοσχάτου», σχετικά με την ερώτηση του Βουλευτή Νοτίου Τομέα, κ. Βασίλη Σπανάκη, ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου, τόνισε τα εξής:

«Κατά την περίοδο της χούντας άρχισε η επιχωμάτωση της ακτής του Φαληρικού Όρμου από το ΣΕΦ μέχρι το Παλαιό Φάληρο, στα όρια της περιοχής της οποίας περιλαμβάνεται η περιοχή που ανήκει στον Δήμο Μοσχάτου – Ταύρου, έκτασης 250 στρ. και μήκους 700 μ μεταξύ των ποταμών Ιλισού και Κηφισού.

Μετά την πτώση της χούντας οι Δημοτικές Αρχές, τόσο του Δήμου Μοσχάτου όσο και του Δήμου Καλλιθέας ξεκίνησαν αγώνες για τη διεκδίκηση του παραλιακού μετώπου που δικαιωματικά τους ανήκει και αποτελεί υπερτοπικό πόλο αναψυχής για όλη την Αθήνα, όσο και για την υλοποίηση των αντιπλημμυρικών έργων αφού οι επιχωματώσεις και η κατασκευή της υπερυψωμένης λεωφόρου δημιούργησαν κινδύνους  για πολύ μεγάλα πλημμυρικά φαινόμενα στην περιοχή.

Αντίθετα η πολιτεία όχι μόνο δεν συναίνεσε στα δίκαια αιτήματα των Δήμων και των δημοτών τους, ούτε έλυσε τον μέγα πλημμυρικό κίδυνο, αλλά συνέχισε το μπάζωμα ιδιαίτερα κατά την περίοδο κατασκευής των έργων των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

Παράλληλα επιχειρήθηκε η περίφραξη του χώρου και αφέθηκε στο έλεος κάθε μορφής ρύπανσης.

Αντίθετα οι Δήμοι όχι μόνο διεκδίκησαν τον χώρο, αλλά και φρόντιζαν να διατηρείται κατά το δυνατόν καθαρός, πράξεις που είχαν ως συνέπεια οι Δημοτικές Αρχές να συρθούν στα Δικαστήρια στα οποία βέβαια πανηγυρικά αθωώνονταν με το πρόσχημα καταπάτησης δημόσιου χώρου. Το πρόσφατο θεσμικό πλαίσιο έχει όπως παρακάτω.

Το 2011 το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος  χρηματοδότησε μελέτη ανάπλασης του Φαληρικού Όρμου η οποία εγκρίθηκε από τα Δημοτικά Συμβούλια Μοσχάτου – Ταύρου και Καλλιθέας.

Στις 26/11/2013 εγκρίθηκε με Προεδρικό Διάταγμα (60504/13) το “Πρόγραμμα Ανάπλασης του Φαληρικού Όρμου και της Στρατηγικής Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων αυτού» ΦΕΚ 443/6-12-2013.

Την περίοδο αυτή υπήρξαν απόπειρες αλλαγής του Προεδρικού Διατάγματος ή εκχώρηση της περιοχής σε διάφορους φορείς στις οποίες αντέδρασαν Δημοτικές Αρχές και κάτοικοι και απέτρεψαν κάθε αλλαγή.

Το 2016 η έκταση παραχωρείται στην Περιφέρεια Αττικής, απόφαση με την οποία συμφώνησαν τα Δημοτικά Συμβούλια. Η Περιφέρεια Αττικής δημοπράτησε την Α Φάση του έργου σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα και στις 15/5/2017 υπεγράφη η σύμβαση για τα Έργα Υποδομής Α΄φάσης του Φαληρικού Όρμου».

Με την αλλαγή της διοίκησης της Περιφέρειας υπήρχε προβληματισμός ως προς τις μελέτες και την υλοποίηση του έργου τόσο της Α΄φάσης όσο και της Β΄φάσης.

Τα Δημοτικά Συμβούλια και οι κάτοικοι διεκδίκησαν και απαίτησαν την υλοποίηση του έργου. Παρόλα αυτά μέχρι τώρα δεν έχει τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που κατά τις συναντήσεις είχαν τεθεί από την Περιφέρεια.

Αντίθετα έχει παρατηρηθεί υπέρμετρη συσσώρευση μπαζών που δημιουργούν πολλαπλά προβλήματα ρύπανσης του περιβάλλοντος παραβαίνοντας τους περιβαλλοντικούς όρους και υποχρεώσεις.

Η Δημοτική Αρχή έχει προβεί στις απαιτούμενες ενέργειες προς κάθε κρατική αρχή και την  Περιφέρεια, οι οποίες θα πρέπει να ελεγχθούν για τις απαντήσεις τις οποίες δίνουν και τις ενέργειες που πρέπει να προβούν.

Παράλληλα στα έργα Α΄φάσης προβλέπονταν έργα αντιπλημμυρικά διευθέτησης του Ιλισού ποταμού Για την υλοποίηση του έργου αυτού ο τότε Υπουργός Εσωτερικών κ.Τάκης Θεοδωρικάκος ενέταξε στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων 10.000.000 € (Π.Δ.Ε 2020) Κωδικός Έργου 2020ΣΕ055500006/48. Έργο το οποίο ακόμα δεν έχει δημοπρατηθεί από την Περιφέρεια Αττικής με συνέπεια τον άμεσο κίνδυνο πλημμύρας στις περιοχές Μοσχάτου και Καλλιθέας.

Επίσης στο διάστημα αυτό υπήρχαν συνεδριάσεις των Δημοτικών Συμβουλίων Μοσχάτου – Ταύρου και Καλλιθέας όσο και κοινή συνεδρίαση με το Περιφερειακό Συμβούλιο, απαιτώντας την άμεση υλοποίηση των έργων ανάπλασης και απόδοσης στους κατοίκους των όμορων περιοχών, αλλά και ολόκληρης της Αττικής.

Η οποιαδήποτε καθυστέρηση οφείλεται στην Περιφέρεια Αττικής αποκλειστικά που είναι κύριος του έργου! Διαχρονικά οι Δήμοι με τις Δημοτικές τους Αρχές, τις κινήσεις πολιτών και τους απλούς δημότες έχουν αγωνιστεί και διεκδικήσει τον χώρο σαν υπερτοπικό, δημόσιο χώρο πολιτισμού, αθλητισμού αναψυχής.

Αντίθετα η Πολιτεία και όλες οι κυβερνήσεις διαχρονικά έχουν αδιαφορήσει από το 1974 μέχρι σήμερα προκλητικά για την ανάπλαση ή την ολοκλήρωση του Φαληρικού Όρμου, έργο το οποίο οφείλει στους δημότες των περιοχών αυτών, αλλά και σε όλους τους κατοίκους της Αττικής.

Ευχαριστώντας για την ερώτηση αυτή θα ήθελα ο συνδημότης μας βουλευτής κ.Βασίλης Σπανάκης να απαιτήσει την άμεση απομάκρυνση των μπαζών και την υλοποίηση του έργου ζητώντας να αποδοθούν οι ευθύνες στους υπεύθυνους της μη υλοποίησης των αντιπλημμυρικών έργων, της περιβαλλοντικής υποβάθμισης και της καθυστέρησης των έργων.

Έχοντας σαν αφορμή την ερώτηση αυτή θα την επεκτείνουμε προς όλα τα κόμματα της Ελληνικής Βουλής και τους Βουλευτές του Νοτίου Τομέα Αθηνών ζητώντας να δοθούν πειστικές εξηγήσεις και απαντήσεις από κάθε υπεύθυνο.

Εμείς ως Δημοτική Αρχή Μοσχάτου – Ταύρου αγωνιζόμαστε και διεκδικούμε διαχρονικά αποτελεσματικές λύσεις προς όφελος των πολιτών και του περιβάλλοντος.

Ο Δήμαρχος Μοσχάτου – Ταύρου

Ανδρέας Γ. Ευθυμίου