«ΑIMOΔΟΣΙΑ 365» – Θυμήσου το ραντεβού σου κάθε 3 μήνες

23 Μαρτίου, 2022 13:48

«ΑIMOΔΟΣΙΑ 365» – Θυμήσου το ραντεβού σου κάθε 3 μήνες

Ο Δήμος  μας, ανταποκρινόμενος στις ιδιαίτερα αυξημένες ανάγκες της κοινωνίας και στηρίζοντας ενεργά τις δράσεις εθελοντικής αιμοδοσίας, συμμετέχει στην καμπάνια προσέλκυσης νέων αιμοδοτών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το «Αιμοδοσία 365» είναι ένα ερευνητικό πρόγραμμα της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ που στοχεύει στην εκπαίδευση μιας καινούριας γενιάς συνειδητοποιημένων αιμοδοτών που θα υιοθετήσουν την κουλτούρα της επαναλαμβανόμενης αιμοδοσίας με πρακτικές προσαρμοσμένες στον τοπικό πολιτισμό και περιβάλλον.

Το πρώτο μήνυμα της καμπάνιας αυτής «Θυμήσου το ραντεβού κάθε 3 μήνες» είναι αποτέλεσμα πολυετούς έρευνας ότι η πλειοψηφία των πολιτών δεν γνωρίζουν ότι το αίμα έχει ημερομηνία λήξης (περίπου έναν μήνα) γι’ αυτό και υπάρχει συνεχής ανάγκη αναπλήρωσης των αποθεμάτων.

Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των πολιτών, γι’αυτό το ευαίσθητο ζήτημα, προέβη στην ανάρτηση αφισών σε κεντρικά σημεία του Δήμου και στη διάδοση της δράσης μέσω κοινωνικών δικτύων.

Με τον τρόπο αυτό, ελπίζουμε για τη διάδοση του μηνύματος της προσφοράς και την ενεργή συμμετοχή όλων.