Σε επιφυλακή ο Δήμος Μοσχάτου -Ταύρου για την αντιμετώπιση του μεσογειακού κυκλώνα

17 Σεπτεμβρίου, 2020 17:30

Σε εγρήγορση βρίσκεται η Πολιτική Προστασία στο Δήμο Μοσχάτου- Ταύρου. Ο Δήμαρχος Ανδρέας Ευθυμίου συγκάλεσε εκτάκτως σήμερα σε συνεδρίαση το Συντονιστικό Τοπικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας με τη συμμετοχή εκπροσώπων του Δήμου, της Αστυνομίας, του Λιμενικού, του Δασαρχείου και εθελοντικών ομάδων. Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης συζητήθηκε ο συντονισμός των υπηρεσιών και αποφασίστηκε να τεθούν όλες οι υπηρεσίες του Δήμου σε επιφυλακή σε 24ωρη βάση για την αντιμετώπιση προβλημάτων που μπορεί να προκύψουν από το πέρασμα του μεσογειακού κυκλώνα με την ονομασία “Ιανός” με την αρωγή όλων των συναρμόδιων υπηρεσιών και φορέων.

Τις τελευταίες ημέρες, εργαζόμενοι της Καθαριότητας και εξωτερικά  συνεργεία προχώρησαν στον καθαρισμό φρεατίων ομβρίων υδάτων ενώ έχει δοθεί αυστηρή εντολή για απομάκρυνση όλων των ογκωδών αντικείμενων από σημεία της πόλης. Επίσης, απευθύνεται έκκληση στους δημότες να μην αφήνουν απορρίμματα εκτός κάδων. Να σημειωθεί ότι και οι κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου θα βρίσκονται σε επιφυλακή για να προσφέρουν βοήθεια σε άτομα που έχουν ανάγκη.

Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια έντονων βροχοπτώσεων, καταιγίδων ή θυελλωδών ανέμων οι δημότες πρέπει να ακολουθούν τις παρακάτω οδηγίες:

• Να ασφαλίσουν αντικείμενα τα οποία αν παρασυρθούν από τα έντονα καιρικά φαινόμενα ενδέχεται να προκαλέσουν καταστροφές ή τραυματισμούς.
  • Να βεβαιωθούν ότι τα λούκια και οι υδρορροές των κατοικιών δεν είναι φραγμένα και λειτουργούν κανονικά.
  • Να αποφεύγουν να διασχίζουν χειμάρρους και ρέματα, πεζή ή με όχημα, κατά τη διάρκεια καταιγίδων και βροχοπτώσεων, αλλά και για αρκετές ώρες μετά το τέλος της εκδήλωσής τους.
  • Να αποφεύγουν τις εργασίες υπαίθρου και δραστηριότητες σε θαλάσσιες και παράκτιες περιοχές κατά τη διάρκεια εκδήλωσης των έντονων καιρικών φαινομένων (κίνδυνος από πτώσεις κεραυνών).
  • Να προφυλαχτούν αμέσως κατά τη διάρκεια μιας χαλαζόπτωσης. Να καταφύγουν σε κτίριο ή σε αυτοκίνητο και να μην εγκαταλείπουν τον ασφαλή χώρο, παρά μόνο όταν βεβαιωθούν ότι η καταιγίδα πέρασε. Η χαλαζόπτωση μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνη και για τα ζώα.
  • Να αποφύγουν τη διέλευση κάτω από μεγάλα δέντρα, κάτω από αναρτημένες πινακίδες και γενικά από περιοχές, όπου ελαφρά αντικείμενα (π.χ. γλάστρες, σπασμένα τζάμια κλπ.) μπορεί να αποκολληθούν και να πέσουν στο έδαφος (π.χ. κάτω από μπαλκόνια).
  • Να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες των κατά τόπους αρμοδίων φορέων, όπως Τροχαία κλπ.

Ο Δήμαρχος Ανδρέας Ευθυμίου δήλωσε: « Όλος ο μηχανισμός του δήμου έχει τεθεί σε 24ωρη επιφυλακή για την αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών. Μέχρι την Κυριακή το βράδυ όπου αναμένεται αποκλιμάκωση του φαινομένου θα είμαστε σε επαγρύπνηση και στο πλευρό των κατοίκων της πόλης μας».

Τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης για τους δημότες:

210- 4821086 (Υπηρεσία Καθαριότητας)

213- 2019 630 (Γραφείο Δημάρχου)

• Αθανάσιος Ντερέκας– Αναπληρωτής Δήμαρχος, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος Κυκλικής Οικονομίας και Ανακύκλωσης, τηλ. 6944553707
  • Γεώργιος Φελλάς Αντιδήμαρχος Πρασίνου και συντονιστής Πολιτικής Προστασίας τηλ. 6977211652
  • Ιωάννης Σάββας εντεταλμένος δημοτικός σύμβουλος Καθημερινότητας και Ποιότητας Ζωής τηλ. 6972885810
  • Πέτρος Καραφωτιάς εντεταλμένος σύμβουλος Πολιτικής Προστασίας τηλ. 6945254976