Μήνυση κατ΄ αγνώστων από τον Δήμο Μοσχάτου-Ταύρου για την τοποθέτηση δηλητηρίου σε περιοχές του Δήμου

10 Φεβρουαρίου, 2023 13:42

Με το παρόν σημείωμα ενημερώνουμε τους κατοίκους μας ότι, σε συνέχεια των καταγγελιών σχετικά με τοποθέτηση «δηλητηρίου» σε περιοχές του Ταύρου (ΓΑΣΤ, κα) και του Μοσχάτου, ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου προέβη σε μήνυση κατ΄ αγνώστων. Η συγκεκριμένη πράξη αποτελεί κακούργημα γι αυτό το λόγο η αστυνομία έχει ξεκινήσει έρευνα, ώστε να βρεθεί ο ένοχος και να κινηθούν οι προβλεπόμενες νομικές διαδικασίες.

Μέχρι να βρεθεί ο δράστης ή οι δράστες, παρακαλούμε τους συμπολίτες μας να προσέχουν τα δεσποζόμενα ζωάκια τους τοποθετώντας φίμωτρο. Παρακαλούμε, επίσης, τους συμπολίτες μας να αποφεύγουν την τοποθέτηση μαγειρεμένου φαγητού στους δρόμους και στα πεζοδρόμια, ώστε να μην γίνονται αυτά τα φαγητά «φωλιές» για την τοποθέτηση δηλητήριου.

Καταδικάζουμε οποιαδήποτε προσπάθειας εξόντωσης ανυπεράσπιστων ζώων με οποιαδήποτε μέθοδο. Για ενδεχόμενες πληροφορίες που θα βοηθήσουν στην εύρεση των δραστών ή του δράστη, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Γραφείο Δημάρχου στο 2132019630.