Ανακοίνωση του Δημάρχου Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέα Ευθυμίου

1 Απριλίου, 2022 14:59

Το ΤΑΙΠΕΔ εκποιεί το ακίνητο του π. ΕΟΜΜΕΧ στον Ταύρο:

Ύστατη έκκληση στη κυβέρνηση να το αποτρέψει αναλαμβάνοντας τις τεράστιες ευθύνες της

Εξαντλώντας όλα τα μέσα (συναντήσεις, συγκεντρώσεις, εκδηλώσεις κλπ), χθες Πέμπτη 31 Μαρτίου ημέρα διενέργειας του διεθνούς πλειοδοτικού διαγωνισμού, πραγματοποιήσαμε μία ιστορική συγκέντρωση έξω από τα γραφεία του ΤΑΙΠΕΔ με ένα και μοναδικό σύνθημα:

ΟΧΙ στην εκποίηση του ακινήτου ΕΟΜΜΕΧ στον Ταύρο, ΝΑΙ στην παραχώρηση του ακινήτου στο Δήμο μας.

Δυστυχώς η Κυβέρνηση δεν έλαβε υπόψη ούτε την ομοφωνία των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, ούτε τους βουλευτές όλων των κομμάτων της Ελληνικής Βουλής, ούτε τη γνώμη των πολιτών του Δήμου Μοσχάτου- Ταύρου.

Κάνω ύστατη έκκληση στη Κυβέρνηση και ειδικότερα στον Υπουργό Οικονομικών να αποτρέψει τη διαδικασία εκποίησης του ιστορικού κτιρίου του π. ΕΟΜΜΕΧ γιατί πρόκειται για «δημόσιο χώρο» που συγκροτεί εμβληματικό σημείο και σημαντικό τοπόσημο για την πόλη μας λόγω της ιστορικής διαδρομής του κτιρίου από τη δεκαετία του 1920.

Η πρότασή μας είναι ρεαλιστική, αξιόπιστη και ιστορικά η ενδεδειγμένη.

Την Δευτέρα 4 Απριλίου στις 7μ.μ. έχω καλέσει σε σύσκεψη την Διαπαραταξική Επιτροπή στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στο Πολιτιστικό Κέντρο.

Λόγω του επείγοντος του θέματος ζήτησα από τον Πρόεδρο του Δ.Σ. έκτακτο και ανοικτό στους κατοίκους, Δημοτικό Συμβούλιο στο προαύλιο χώρο του π. Δημαρχείου Ταύρου την Τετάρτη 6 Απριλίου στις 5 το απόγευμα.

Καλώ όλες και όλους σε εγρήγορση για να αποτρέψουμε την εκποίηση.

Η ιστορική μνήμη δεν εκποιείται.